Johnson City Press Tuesday, September 2, 2014

Sports Live

Science Hill sweeps awards in Big Eight

February 11th, 2013 8:16 pm by Douglas Fritz

As basketball teams turn their attention to the postseason, it's time to take a look at the highlights from the regular season.
Here's a league-by-league look at the top performances:

Big Eight Conference — Science Hill ran away with the championship, navigating the rough waters without a loss.
Dobyns-Bennett put up some resistance until losing three straight overtime games and barely holding on to the No. 2 spot in the league.
Because of his team's perfect mark, Science Hill's Ken Cutlip gets the Johnson City Press nod for coach of the year honors.
As for the player of the year, that honor went to Science Hill's C.J. Good, who led the league in scoring and 3-point shooting while finishing sixth in assists, second in steals and second in free throw shooting.
Defensive player of the year went to Good's teammate, Will Adams. The senior led the league in steals.
The rookie of the year award went to Science Hill freshman Patrick Good.

Three Rivers Conference — Just like Science Hill, it was a perfect run for Sullivan East.
The Patriots did get a scare from Elizabethton, but came through when it mattered most.
Coach of the year — John Dyer, Sullivan East (hard to argue with undefeated).
Player of the year — David Casaday, Sullivan East (second in the league in scoring and 3-point shooting, third in assists, and third in steals).
Defensive player of the year — Zach Norwood, Elizabethton (led the league in steals).
Rookie of the year — Jacoby Thompson, Sullivan North, freshman.

Watauga Valley Conference — Unaka and Cloudland battled and fought through a rugged league and wound up sharing the league's title.
Because of the tie and all of the close games, not much was settled in the regular season.
Coach of the year — Aaron Dugger, Unaka (team won five straight league games down the stretch).
Player of the year — Billy Bales, Unaka (second in the league in scoring at 17.8 per game and third in rebounding at 7.9).
Defensive player of the year — Taylor Whitehead, Cloudland (led the league in steals).
Rookie of the year — Zac Benfield, Cloudland, sophomore.

Big Eight girls — It was all Science Hill from tip to buzzer and from season start to finish.
The Lady Hilltoppers dominated play, rarely getting challenged even until halftime of their league games.
Coach of the year — Darrell Barnwell, Science Hill (14-0 in league play).
Player of the year — Tianna Tarter, Science Hill (14 points, five assists and 2.5 steals per game).
Defensive player of the year — Ashlee Mitchell, Tennessee (averaged a whopping 4.5 steals per game).
Rookie of the year — Sydney Mitchell, Tennessee High, sophomore.

Three Rivers girls — It looked like it was going to be Elizabethton all the way, but Unicoi County had different ideas and wound up earning a share of the league title.
The Lady Cyclones won on their home court, and the Lady Blue Devils protected theirs.
Coach of the year — Kerri King, Unicoi County (won six straight league games after loss to Elizabethton).
Player of the year — Emily Edwards, Unicoi County (led the league in scoring, seventh in 3-point shooting, seventh in assists, ninth in steals and fifth in free throw shooting).
Defensive player of the year — Shalee Perry, Happy Valley (led the league in steals).
Co-rookies of the year — Kelci Marosites and Kayla Marosites, Elizabethton, freshmen.

Watauga Valley girls — Cloudland, Hampton and North Greene took turns looking really strong, but the Lady Highlanders were standing tall at season's end.
Coach of the year — Matt Birchfield, Cloudland (team overcame a great deal of adversity, including three ACL injuries).
Player of the year — Brooke Rhodes, Cloudland (dominated league play and was second in scoring, first in rebounding, first in blocked shots, and sixth in free throw shooting).
Defensive player of the year — Alexis Bowers, Hampton (led the league in steals).
Rookie of the year — Martina Presnell, Cloudland, sophomore.
— — —
The TSSAA announced its Hall of Fame inductees for 2013, and two of the 12 people on the list were from the Northeast Tennessee area
Among the three administrators, five coaches and three officials were former Sullivan South volleyball coach Sherry Hooks and area basketball and football official Larry Hutchinson of Mountain City.
The Hall of Fame luncheon will be held at noon (EDT) on April 20 at the Embassy Suites Hotel and Conference Center in Murfreesboro.
— — —
Boys player of the week — Zac Potter of Cloudland.
The Highlanders' senior guard totaled 16 second-half points to spark a comeback that fell short in a 64-59 loss to Unaka on Tuesday.
Potter then added 29 points to help Cloudland outlast Hampton 84-80 in double overtime on Friday.
— — —
Boys final picks record: 9-0.
— — —
Science Hill stood tall as the No. 1 team in the final Prep Top 10 of the season.
Team W-L Prv
1. Science Hill 31-2 1
2. Sullivan East 23-6 2
3. Dobyns-Bennett 18-7 3
4. Elizabethton 20-6 4
5. Daniel Boone 19-8 5
6. Tennessee High 19-10 7
7. Greeneville 20-9 6
8. Unicoi County 14-12 9
9. Cloudland 19-9 8
10. Unaka 14-10 nr
— — —
Girls player of the week — Brooke Rhodes of Cloudland.
In a pair of important Watauga Valley Conference victories, Rhodes had a pair of standout performances.
The senior totaled 18 points, 15 rebounds and seven blocked shots in a 49-35 win over Unaka. She came back with 24 points and 15 rebounds in a 54-41 decision against Hampton.
— — —
Girls final picks record: 8-1.
— — —
Science Hill easily rose above the crowd to stand in the No. 1 spot in the final girls' rankings of the season.
Team W-L Prv
1. Science Hill 26-3 1
2. Elizabethton 22-4 2
3. Tennessee High 22-4 3
4. Hampton 22-7 4
5. Unicoi County 18-8 5
6. Dobyns-Bennett 18-9 6
7. South Greene 20-9 7
8. Cloudland 17-10 9
9. North Greene 20-8 8
10. Sullivan South 17-10 10
———
District pairings
BOYS
1-AAA at Daniel Boone, Snyder Gym
Wednesday’s Games
Sullivan South (13-15) vs. Tennessee High (19-10), 6 p.m.
Science Hill (31-2) vs. Volunteer (5-21), 7:30 p.m.
Thursday’s Games
Daniel Boone (19-8) vs. David Crockett (9-19), 6 p.m.
Dobyns-Bennett (18-7) vs. Sullivan Central (5-25), 7:30 p.m.
Saturday’ Games
D-B/Central winner vs. Boone-Crockett winner, 6 p.m.
Science Hill-Volunteer winner vs. South-Tennessee High winner, 7:30 p.m.
Monday, Feb. 18
Third-place game, 7:30 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Championship, 7:30 p.m.

1-AA at Treadway Gym, Elizabethton
Friday’s Games
Sullivan North (13-12) vs. Johnson County (14-17), 6:30 p.m.
Unicoi County (14-12) vs. Happy Valley (4-21), 8 p.m.
Saturday’s Games
UC-HV winner vs. Elizabethton (20-6), 5:30 p.m.
North-JC winner vs. Sullivan East (23-6), 8:30 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Third place, 6:30 p.m.
Championship, 8 p.m.

1-A at Science Hill Gym
Friday’s Game
North Greene (13-13) vs. Hampton (17-12), 7:30 p.m.
Saturday’s Games
Hampton-NG winner vs. Unaka (14-10), 5:30 p.m.
University High (16-10) vs. Cloudland (19-9), 8:30 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Third place, 6 p.m.
Championship, 7:30 p.m.
———
GIRLS
1-AAA at Daniel Boone, Snyder Gym
Monday’s Games
Sullivan South (17-10) vs. Daniel Boone (15-11), 6 p.m.
Science Hill (26-3) vs. David Crockett (3-27), 7:30 p.m.
Tuesday’s Games
Dobyns-Bennett (18-9) vs. Volunteer (17-13), 6 p.m.
Tennessee High (22-4) vs. Sullivan Central (5-23), 7:30 p.m.
Friday’s Games
D-B/Volunteer winner vs. Tennessee High-Central winner, 6 p.m.
Science Hill-Crockett winner vs. South-Boone winner, 7:30 p.m.
Monday, Feb. 18
Third-place game, 6 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Championship, 6 p.m.

1-AA at Treadway Gym, Elizabethton
Friday’s Game
Johnson County (9-18) vs. Happy Valley (11-12), 5 p.m.
Saturday’s Games
Sullivan East (18-9) vs. Elizabethton (22-4), 4 p.m.
HV-JC winner vs. Unicoi County (18-8), 7 p.m.
Monday, Feb. 18
Third place, 6:30 p.m.
Championship, 8 p.m.

1-A at Science Hill Gym
Friday’s Game
University High (10-13) vs. Unaka (12-14), 6 p.m.
Saturday’s Games
UH-Unaka winner vs. Cloudland (17-10), 4 p.m.
North Greene (20-8) vs. Hampton (22-7), 7 p.m.
Monday, Feb. 18
Third place, 6 p.m.
Championship, 7:30 p.m.

comments powered by Disqus